Skandalas: apsimelavusios smegenys ir jų kūrybiškumo marinatas

Eilę metų mus tenkino patogus ir lengvai pritaikomas paaiškinimas, kad dalies žmonių smegenys yra aktyvesnės dešiniame, atsakingame už kūrybiškumą, pusrutulyje, o likusių – kairiame, analitinio mąstymo departamente. Tačiau dar šiemet Jared Nielsen atliko tyrimą, kurio rezultatai supurtė mūsų santuokos su anuo paaiškinimu pamatus. Norite ginčytis? Noriu ir aš. Pradėkime nuo Einšteino, juk jis amžiams palikęs kaip garsiausias tėtis genijus.

„Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere.“

Lyg maža būtų mirties, mokslininkams parūpo ir Alberto Einšteino smegenys, kurios, po tamstos amžino atgulio, buvo egzaminuojamos. Corpus Callosum (smegenų dalis, kuri yra lyg perėja tarp kairio ir dešinio smegenų pusrutulių) tapo „įtariamuoju“ šioje intriguojančioje pono Einšteino smegenų istorijoje. Jei tiksliau, tai toji dalis buvo labai tanki ir tiršta, o paprastai tariant – kairė ir dešinė smegenų pusės veikė labai komandiškai ir efektyviai.

Būtent Jared Nielsen demaskavo valstybinę smegenų paslaptį: Jūs nesate labiau dešinio ar kairio pusrutulio smegenininkas, nes jie veikia išvien. Faktą įrodančiame tyrime tūkstantis žmonių nuo 5 iki 10 minučių stengėsi apie nieką negalvoti, kai tuo tarpu magnetinio rezonanso tomografas analizavo jų smegenų veiklą. Pasirodo, kad nėra jokių įrodymų, jog viena smegenų pusė būtų aktyvesnė už kitą. Gebėjimai nėra kairėje ar dešinėje, jie yra kairėje ir dešinėje. Šiam bendradarbiavimui sustiprinti ir ugdyti yra išskirti keturi stimuliuojantys būdai, kuriuos kompanijų vadovams sėkmingai naudojant, darbuotojai didintų savo kūrybinį potencialą.

Taigi kiekvienas mūsų naudoja abi smegenų puses informacijai apdoroti – kol dešinė pastebi užuominas, kairė jau renka detales. Tik dirbdamos išvien jos gali pasiekti teigiamų rezultatų. Gera žinia ta, kad žiedinėse smegenų lenktynėse pavarų tarp pusių perjunginėjimas gali būti ugdomas. Kaip Jums patinka vienas šio ugdymo rezultatas: idėjų generavimo našumas padidėjo 55 procentais, kas lėmė papildomas 600.000 dolerių pajamas bei 3.5 milijono dolerių sutaupytų kaštų? Tai padarė 74 vienos Kalifornijos kompanijos darbuotojai praėjus aštuoniems mėnesiams po įvykusių kūrybiškumo mokymų. Šio mokymo principas sukosi aplink keturias esmines dalis:

 • Naujų idėjų paieška. Skatinkite darbuotojus skirti dėmesio ir dairytis idėjų bei jas fiksuoti. Jokiu būdu čia nesustokite – dalinkitės, diskutuokite ir ieškokite galimybių pritaikyti. Reguliariai.
 • Iššūkių reikalaujančios veiklos. Suteikite komandai galimybę išbandyti naujus dalykus, kurie stimuliuoja smegenų veiklą. Kaip pvz., įtraukti į projektus, kurie neatitinka darbuotojų ekspertinės srities – išsiųskite pardavimų pajėgas į departamentą, kuris atsakingas už naujų pakuočių dizainą. Arba tiesiog užsakykite užsienio kalbų mokymus. Krūva idėjų tik ir laukia būt pasirinktos.
 • Akiračio plėtimas. Visi mes susidūrę su dušo fenomenu – netikėtai aplankančiomis idėjomis, tačiau pagrindas tam formuojasi dar iki laiko praustis. Kompanijų darbuotojų ugdymo planas turėtų susidėti iš skirtingo turinio, aklai neįsikibus į vien tik Jūsų verslui aktualias veiklas. Dairykitės aplink ir imkite daugiau, kaip pvz., suteikite darbuotojams galimybę susipažinti su kito verslo realijomis.
 • Stimuliuojanti aplinka ir žmonės. Užtikrinkite, kad Jūsų darbuotojai neapsiribotų vien tik darbo stalu ir su tuo susijusia informacija. Leiskite jiems susikurti savo erdves, kad ir reguliarius susitikimus vietinėje kavinėje, kurioje dalinsis šviežiomis idėjomis, o pati aplinka pataps neformalia jų laboratorija. Kaip dėl aukščiau minėtos minties dalintis idėjomis su kitomis kompanijomis? Juk tai puiki galimybė sužinoti kažką naujo arba išgirsti bei suvokti tą patį kitu kampu. Atostogos? Vienareikšmiškai privaloma.

*

Mūsų gebėjimai nėra kairiame ar dešiniame smegenų pusrutulyje, jie yra kairiame ir dešiniame dirbdami išvien.

Sudarykite savo darbuotojams sąlygas ugdyti kūrybiškumą bei efektyvesnį problemų sprendimą stimuliuojant smegenims nauja veikla.

Pamenate Einšteiną? Genijus sako, genijus žino – vaizduotė yra svarbiau už turimas žinias. Leisiu sau pratęsti – turimos žinios yra svarbiau už turėtas prieš akimirką, ir būtent atkarpa tarp buvusio ir esamo žinių bagažų yra didele dalim Jūsų kūrybiškumo rūpestis.

4 Comments

 1. Giedre

  Sauliau, labai lengvai skaitomi, idomus, informatyvus ir su skaniu šarmeliu tavo straipsniai! Aciu:)

 2. H.

  Apie smegenis mokslininkai aiškinasi, ten tų aktyvių taškų, atsakingų už įvairiausius fiziologinius gebėjimus labai daug. O kūrybiškumo sąvoka jiems dar nepasiduoda, nesgi nenuspėjamas daiktas :)
  Pasąmonė taip pat mokslininkams-eksperimentatoriams mažiau aiškus dalykas, dirbantis 24 val ir generuojantis visus kūrybinius (o ne loginius) atradimus: jei reikia sprendimo – sukrauk į galvą info, maksimaliai susiaurink temą ir eik miegoti… bus tau Eureka!

  • Saulius

   Sutinku, faktas tas, kad su naujų technologijų atėjimu smegenis dabar gali tyrinėti skersai išilgai, ką mokslininkai ir daro :) o kūrybiškumas kaip toks? Kaip ir sakai – kuo daugiau domėsies, treniruosi smegenis, tuo didesnė tikimybė konkrečiom situacijom pritaikyti kažką naujo. Ir būtent čia Corpus Callosum yra “atsakingas” už tą efektyvų dviejų smegenų pusių bendradarbiavimą, vedantį į kūrybingą problemų sprendimą.

Leave a Reply

Your email address will not be published.