Ponia Intuicija ir jos “sykrė̃tas“

Intuicija po šiai dienai yra kontroversiškai suprantama žodžių giminės atstovė, dažnai įvelkama į Elfės rūbą ir apdovanota magijos milteliais. Ne aš pirmas siekiu ją demistifikuoti, o ir gėdingai apnuogintą jau užklupau. Paslapties šydai pradėti skleisti dar 1946 metais, tačiau iki šių dienų intuiciją vis barstome neeilinių gabumų prieskoniais.

Žagsime išgirdę istorijas, kuriose intuicijos vedini verslininkai priima pasakiškai sėkmingus sprendimus. Tuomet likusį laiką spoksome pavydo kupinais žvilgsniais ir siekiame tokio paties nušvitimo. Kantriai laukiame.

Vis dar laukiame.

Kol laukiate, papasakosiu Jums daugiau, nes tai buvo malonus atradimas ir man. 1993 metais Crandall ir Getchell-Reiter analizavo slaugių elgesį, kurios dirbo intensyviosios terapijos skyriuje. Jos gebėdavo atpažinti naujagimius, kuriems vystėsi gyvybiškai pavojingos infekcijos dar iki atliekant kraujo testą, kuris pasirodydavo esąs teigiamas. Minėtieji intuityvieji sprendimai būdavo automatiniai, pasirodydavę be ypatingų valios pastangų ir „šaunantys“ į galvą be įžanginių kalbų, visai kaip Daktarų laikais. Tačiau ir tai turi paaiškinimą.

Skirtingos situacijos mums mesteli užuominas, o pastarosios lydi prie informacijos saugomos atmintyje, kurios pagrindu ir priimame sprendimą. Taigi intuicija yra ne kas kita, kaip užuominų atpažinimas. Šis įgūdis nėra priskirtas tik ekspertams, juk kiekvienas iš Jūsų geba atpažinti įtampą ar nuovargį kitame laido gale. Trumpai tariant – tai yra patirties (nuolatinis situacijų pasikartojimas) ir laiko (galimybė išmokti ir įsisamoninti) sąveika. Kita formulė neegzistuoja, taigi visoms istorijoms apie sėkmingus verslininkus, kurie vedini jausmo ar intuicijos uždirbo milijonus, tinka vienas vienintelis žodis – sėkmė.

Štai, testukas, pasitikrinam:

Beisbolo kamuoliukas ir lazda kartu kainuoja 1.10 USD. Lazda kainuoja doleriu daugiau nei kamuoliukas. Kiek kainuoja kamuoliukas?

Wrong! Kamuoliukas kainuoja 0.05 USD, o ne 0.10 USD. Kas nutiko? Daug intelektualių žmonių priima abejoti verčiančius ir nepasisekusius sprendimus jų net nepatikrinę. Kodėl taip yra ir iš kur jie kyla? Dažniausiai koją pakišanti klaida – pernelyg didelis pasitikėjimas savimi – pseudo-ekspertiškumas – kuomet vienos srities ekspertiškumas bandomas perkelti į kitą sritį. Lietuvoje turime 3 milijonus krepšinio trenerių, bet kuris iš Jūsų atvestų rinktinę į pergales?

*

Išvada? Pasitikėkime savo intuicija ir pirmuoju impulsu, tuomet daugumoje situacijų būsime teisūs. Bet štai tolimesnis grybavimas kužda apie sunkų darbą, kuris vis dar laukia, bei intuicijos įgūdžio šlifavimą.

Skubu priminti, kad kiekviena intuicija turi savo ekspertinę sritį, o bandymas ja pasinaudoti kitoje (srityje) lydi į beisbolo kamuoliuko permokėjimą.

One Comment

  1. H.

    O tai kas ten su tuo kamuoliuku? PVM?
    Ir dar: kokie ten Daktarų laikai? Henriko Daktaro?

Leave a Reply

Your email address will not be published.