Demistifikuojant koučingą #2: frazė “gyveni ir mokaisi” yra saviapgaulė, nebent…

OLYMPUS DIGITAL CAMERADaugelis iš mūsų, tame tarpe ir aš, pavyzdingai protinguose pokalbiuose, kurių metu kalbama apie išmintį ir kitus brangius daiktus, cituojame nežinomo filosofijos mokslo daktaro žodžius – gyveni ir mokaisi. Nenoriu būti akiplėša – bet tai kodėl nesimokome? Priežastys gali būti dvi: 1. Negyvename, tačiau logikai leidus šį argumentą atmesiu; 2. Galvojame, jog mokymasis iš gyvenimo yra absoliučiai savaiminis procesas. Anaiptol.

Kurių gyvenimo pamokų pamatas būna tvirčiausias? Skaudžiausiųjų: ankstyvoje vaikystėje giliai įsipjovus pirštą ar kritus nuo rolikų, paauglystėje neišdrįsus pabučiuoti merginos ar netekus senelių, o gal brandoje suvokus, kad esi profesiškai pažeidžiamas, meaning – meistrystė ribota. Visų šių įvykių pasekmės neatsiklaususios atlieka savo rolę ir gyvena savo gyvenimą, tačiau nuo mūsų priklauso jas kartosime, o gal kažkaip išvengsime.

Šįkart iš labai toli tęsiu transliacijas apie koučingą, tačiau to galbūt pakaks, kad suprastumėte mano mintį – gyvenimo įvykių pamokos yra išmokstamos tik a) suvokus patį įvykį ir b) jo įžvalgą įdiegus į tolimesnę kasdieną. Kaip pavyzdys, negana konstatuoti, kad idiotai Tave atleido iš darbo. Būtų gerokai įdomiau sužinoti, kodėl tie idiotai Tave išvis priėmė? Koučingo sesijų metu mes būtent ir analizuojame realius įvykius, kurie turi iš pašalies ne visuomet pastebimą sąsają su išsikeltu tikslu. Kadangi šiandien visko turime po du (tikiuosi, kad ir straipsnį skaitote poroje iš dviejų kompiuterių), tai beriu dar tiek pat argumentų, kodėl mes itin retai išsikoučiname patys: I – (ne)sąmoningai pritrūkstame gilesnių ar pagal situaciją įžvalgesnių savianalizės klausimų; II – savęs pagailime ir liekame komforte. Aha (!), štai ir jis – šiandienos herojus, gyvenimo stabdis, porų naikintojas, rutinos bičiulis, potencialo limituotojas – komfortas. Kaip koučingo specialistas galiu pažadėti du dalykus (va ir vėl) – diskomfortą ir nepastebėtas Jūsų įžvalgas.

Po antrosios sesijos klientė rašė: “Aš asmeniškai esu pripratusi prie tokių mokymų, kai yra pasakoma, ką konkrečiai reikia daryti, kad pasiekti norimą rezultatą (pvz., kasdien padaryk po 30 atsilenkimų ir turėsi gerą pilvo presą). Čia viskas vyksta kitaip. Išėjimas iš komforto zonos, manau, yra kaip tik tai, ko reikia.”

Diskomfortas reikalauja drąsos, bet jos dovanos vertingiausios. Jei dar prisimenate, tai čia toji gyvenimo išmintis, kurią vis nepavargdami linksniuojame…

One Comment

  1. H.

    “Mahos Nasrallah, Davido Carmelo ir Nilli Lavie atliktas tyrimas parodė, kad mūsų smegenys į negatyvią informaciją reaguoja jautriau nei į pozityvią”

Leave a Reply

Your email address will not be published.